Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın

'Diş, Ağız, Göz Sağlığı' forumunda IncıTanesı tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. IncıTanesı

  IncıTanesı Ziyaretçi


  [​IMG]
  1,706 okunma 0 yorum Ağız ve Diş Yazdır

  21. yüzyıl yaşam tarzı, diş minesinin aşınması anl..... gelen “asit erozyonuna” sebep oluyor. Uzmanlar, modern beslenme alışkanlıklarının bir parçası olarak tüketilen bazı yiyecek ve içeceklerin yüksek düzeyde asit içerdiğini, bu nedenle de dişlerde geri dönülmez hasarlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.
  Dişlerde görülen asit erozyonu ile modern beslenme alışkanlıkları arasında bağlantı olduğu belirtiliyor.
  Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, 21. yüzyıl yaşam tarzının, diş minesinin aşınması anl..... gelen “asit erozyonuna” sebep olduğunu ifade etti. Dr. Kışlaoğlu, her yaştan kadın ve erkeği tehdit eden asit erozyonunun, asitli yiyecek ve içeceklerin dişle teması sonucunda diş minesi yüzeyinin yumuşaması ile ortaya çıktığını belirtti.
  Dr. Çağdaş Kışlaoğlu’na göre, zamanla bu asidik yumuşama önemli bir aşınmaya ve dolayısıyla da diş minesinin kalınlığının azalmasına yol açabiliyor. Bu da dişin dokusu, şekli ve görünümünde değişime ve diş hassasiyetinin artmasına neden oluyor.
  Günümüzde artık insanlar yaşam tarzı, sağlık ve beslenme konularında daha fazla bilinçliler. Daha az şeker ve yağ seçenekleriyle, modern beslenme alışkanlıkları geçmişe nazaran daha sağlıklı. Ancak Dr. Kışlaoğlu, modern beslenme alışkanlıklarının bir parçası olarak tüketilen bazı yiyecek ve içeceklerin yüksek düzeyde asit içerdiğini, bu nedenle de dişlerde geri dönülmez bir hasara yol açabileceği uyarısında bulundu.
  Gazlı içeceklere dikkat!
  Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, son zamanlarda sağlıklı ve besleyici olmaları sebebiyle meyve suları, düşük kalorili ve yağ oranı düşük yiyecek ve içeceklerin özellikle tercih edildiğini söyledi. Fakat Dr. Kışlaoğlu’na göre, birçok meyvede ve meyve suyunda, çayda, sirkede, şekerli veya şekersiz gazlı içeceklerde bulunan asidin diş minesinin yüzeyinin yumuşamasına ve zamanla diş minesinin aşınmasına sebep oluyor. Kışlaoğlu, bu nedenle özellikle asitli içeceklerden uzak durulmasının diş sağlığı bakımından önemli olduğunu vurguladı.
  Pişirme yöntemleri asidi etkiliyor
  Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, modern pişirme trendlerinin de yiyeceklerin içindeki asidi etkileyebileceğine dikkat çekti. Dr. Kışlaoğlu, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kabak, soğan ve biber gibi sebzelerin fırında pişirilmesinin bu sebzelerdeki asidi, haşlama ve kısık ateşte pişirme gibi geleneksel tekniklere oranla arttırdığını vurguladı.
  Yemekten hemen sonra diş fırçalamak çok zararlı …
  Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, ayrıca modern yaşamın diğer gerekliliklerinin de dişlerde asit erozyonu oluşturma riskini arttırdığına da değindi. Bembeyaz dişlere sahip olma modasının, piyasada ciddi biçimde aşınmaya yol açan diş macunlarının artmasına yol açtığını söyleyen Kışlaoğlu şu bilgileri verdi:
  “Aşınmaya yol açan diş macunları ve özellikle yemeklerden hemen sonra dişlerin fırçalanması ile yüksek derecede asit içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminin bir araya gelmesi, asit erozyonu oluşumunu hızlandırıyor.
  Asit erozyonunun ilk safhalarında dişlerin parlaklığı ya da görünümünde yüzeyin aşınmasına bağlı olarak değişim gözleniyor. Diş minesi aşındıkça, minenin altındaki dentin gözle görülebilir duruma geliyor. Bu da dişlerin daha sarı renkte görünmesine, ayrıca sıcak ve soğuk yiyecek, içeceklere karşı daha hassas olmasına sebep olabiliyor. Asit erozyonu daha ciddi boyutlara ulaştığında ise, dişlerde belirgin sarı lekelere, şeffaflığa, diş uçlarında çatlaklara, daha fazla hassasiyete ve diş yüzeyinde ufak oyuklara sebep olabiliyor.”
  Asit erozyonunun etkilerinin geri döndürülemez olduğunu vurgulayan Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş muayenesi sırasında diş hekiminden asit erozyonunun belirtilerini mutlaka kontrol etmesini istememizi öneriyor.
  [​IMG]
  Diş Hekimi
  Çağdaş Kışlaoğlu
   
 2. FatmaE

  FatmaE Yeni Üye

  Katılım:
  23 Mart 2010
  Mesaj:
  46

  ilginç geldi bana
   
 3. kantar35

  kantar35 Yeni Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2010
  Mesaj:
  12
 4. katherine

  katherine Yeni Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2007
  Mesaj:
  1,153

  ben de hemen fırçalardım :S
   
 5. melekim123

  melekim123 Yeni Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2010
  Mesaj:
  4

  bnce çok ilginç bunu bilmiyodum ..) ama mantıklı
   
 6. sayiweb

  sayiweb Yeni Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2011
  Mesaj:
  62

  Evet çok ilginç bizde hemen yemekten sonra fırçalıyoruz. Peki yıllarca bize hemen fırçalamalısın diyen doktorlar nerede asıl onları yakalamak lazım. Şe...
   
 7. Anıl59

  Anıl59 Yeni Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2011
  Mesaj:
  40

  Paylaşım İçin Teşekürler....;)
   
 8. V.I.P.-girl

  V.I.P.-girl Yeni Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2011
  Mesaj:
  4

  Bilgilendirme icin sagol, cok gerekli bi paylasim bundan sonra dikkat etmeli :)
   
 9. archerok67

  archerok67 Yeni Üye

  Katılım:
  9 Eylül 2013
  Mesaj:
  139

  bilgi için teşekkürler
   
 10. alpayak

  alpayak Aktif Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2012
  Mesaj:
  122

  Paylaşım için tşekkürler.Diş sağlığı inanılmaz önemli, önemini dişçiye gidince anlıyorum ama ne yazık ki.Aslında günde 10 dakika ayırarak çok temiz ve sağlıklı dişlere sahip olabiliriz, bu da bizi dişçi koltuğunda çekeceğimiz acılı seanslardan ve masraflardan kurtarabilir.Bunun dışında dişçiye düzenli kotrole gitmeli ve önerileri dikkate almalıyız.Diş tedavileri o kadar kolay değil arkadaşlar, ailemde birçok kişi dişlerini komple yeniden yaptırmak zorunda olduğu için bizzat yakından şahit oldum, çok acılı süreçlerdir ve sonuç her zaman istediğiniz gibi olmaz o kadar maliyetli olmasına rağmen ve bu da sürekli göz önünde olan birşey olduğu için hem sizi işlevsel hem de psikolojik olarak rahatsız eder, yani orjinalinin rahatlığını yakalayamazsınız en iyi dişçiye bile gitseniz eğer iyi bakmazsanız dişlerinize.Komple yaptırırsınız çeneye uymaz, beyazlatırsınız dişler hassaslaşır daha birçok problemi beraberinde getirir.Siz siz olun düzenli fırçalayın ve dişlerinizi muayne ettirin ve bakımını yaptırın düzenli periyodlarla.
   

Bu Sayfayı Paylaş